Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o naszej Polityce dotyczącej Ciasteczek.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

 

 

Masz pytania lub problem z urządzeniem chłodniczym?

Dzwoń pod numer

794 666 164

lub napisz

Formularz kontaktowy

Dane firmy


GROS

ul. Zawilcowa 26
62-002 Suchy Las koło Poznania
Polska

tel. kom.: +48 794 666 164

tel.: +48 (61) 81-25-083

NIP: 777-21-94-522

e- mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Klimatyzacja Poznań

Klimatyzator - jak to działa?

Próbując w ogólnym skrócie wytłumaczyć zasadę działania klimatyzatora proponuję wymienić główne 4 elementy, w które wyposażone jest każde urządzenie chłodnicze (nie tylko klimatyzator) a następnie na schemacie objaśnić zjawiska termodynamiczne w nim zachodzące.

Budowa klimatyzatora:

- sprężarka (compressor)

- parownik (evaporator)

- skraplacz (condenser)

- element dławiący/ rozprężny (expansion valve)

Fotolia 67925889 XS

Przebieg procesu "chłodzenia" pomieszczenia.

Tak naprawdę winno się go nazywać procesem "pobierania ciepła" z pomieszczenia. Czynnik chłodniczy powracający z parownika w postaci pary (Gas) zasysany jest przez sprężarkę. Zostaje on sprężony w efekcie czego jego ciśnienie i temperatura znacznie wzrastają. Gorący czynnik chłodniczy (Gas) przewodem tłocznym przepływa przez skraplacz gdzie oddając ciepło ulega skropleniu. Opuszczając skraplacz w postaci cieczy (liquid) napotyka na swej drodze element dławiący (expansion valve). Następuje zdławienie od wysokiego ciśnienia skraplania do niskiego ciśnienia parowania. W efekcie tego procesu czynnik chłodniczy jako ciecz łatwo wrząca odparowuje przy niskiej temperaturze pobierając ciepło z pomieszczenia. Zostaje on ponownie zassany przez sprężarkę i proces zaczyna się od nowa.

I Zasada Termodynamiki Newtona:

W układzie zamkniętym energia nie może zniknąć, a jedynie zamienić się w inną formę energii. Energia cieplna i mechaniczna są równoważne.1

II Zasada Termodynamiki Newtona:

Ciepło przepływa zawsze tylko z ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze, nigdy odwrotnie, gdyż potrzebny byłby do tego pewien wydatek energii.2

Znajomość I jak i II Zasady Termodynamiki ułatwiają zrozumienie procesów występujących w obiegu chłodniczym gdyż obniżając temperaturę w parowniku urządzenia chłodniczego zapewniony jest odbiór ciepła z chłodzonego pomieszczenia.

Pompa ciepła:

Obecnie klimatyzatory w standardzie wyposażone są w opcje grzania. Polega ona na odwróceniu obiegu zachodzącego w urządzeniu chłodniczym za pomocą zaworu rewersyjnego. Przebieg procesu odbywa się tak samo, różnica polega na tym, że wymiennik na zewnątrz pełni rolę parownika, wymiennik wewnętrzny rolę skraplacza.

Budowa klimatyzatora c.d.

Zarówno parownik jak i skraplacz w klimatyzatorze wyposażone są w wentylatory. Ułatwia to opisaną wyżej wymianę ciepła w obu wymiennikach. Mówiąc o elemencie dłąwiącym w klimatyzatorach wyróżnić możemy kapilarę lub zawór rozprężny (termostatyczny lub elektroniczny). W zależności od stopnia zaawansowania urządzenia oraz jego przeznaczenia stosowany jest jeden z wyżej wymienionych elementów. Sama sprężarka również występuje w wielu odmianach jednak w przypadku mniejszych urządzeń (lodówki, klimatyzatory domowe) mamy doczynienia ze sprężarką hermetyczną tłokową bądź rotacyjną.

 

 Funkcje klimatyzatora dostępne na pilocie:

- chłodzenie

- grzanie

- wentylacja

- osuszanie

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 1. Ullrich Hans-Jurgen, Technika Chłodnicza Tom I, Gdańsk 1998, s. 34-35.

 2. Ullrich Hans-Jurgen, Technika Chłodnicza Tom I, Gdańsk 1998, s. 37-38.