Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o naszej Polityce dotyczącej Ciasteczek.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

 

 

Masz pytania lub problem z urządzeniem chłodniczym?

Dzwoń pod numer

794 666 164

lub napisz

Formularz kontaktowy

Dane firmy


GROS

ul. Zawilcowa 26
62-002 Suchy Las koło Poznania
Polska

tel. kom.: +48 794 666 164

tel.: +48 (61) 81-25-083

NIP: 777-21-94-522

e- mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Klimatyzator typu split

Klimatyzator typu split jest to najprostszy a zarazem najpopularniejszy zestaw do chłodzenia pomieszczenia. W skład urządzenia wchodzą:

- jednostka wewnętrzna

- jednostka zewnętrzna

- pilot (przewodowy lub bezprzewodowy)

Fotolia 75486777 XS

Jednostki wewnętrzną i zewnętrzną podczas montażu łączy się ze sobą rurkami miedzianymi w izolacji termicznej oraz kablem sterującym. Dodatkowo z jednostki wewnętrznej wyprowadza się skropliny w postaci rurki odpływowej na zewnątrz budynku lub do kanalizy. Zaletą urządzenia typu split w stosunku do tańszych klimatyzatorów przenośnych jest odseparowanie elementów wytwarzających największy hałas (sprężarka, wentylator skraplacza), które umieszczone są poza pomieszczeniem w jednostce zewnętrznej (z reguły na zewnątrz budynku). To zapewnia znacznie lepszy komfort akustyczny w stosunku do zwartej konstrukcji urządzenia przenośnego (wszystkie elementy znajdują się w klimatyzowanym pomieszczeniu). Szczegółowe informacje na temat czynności wchodzących w zakres montażu znaleść można w zakładce cennik usług.

Chłodzenie w klimatyzatorze split standardowo mieści się w zakresie temperatur 17C- 30C. Jednostka wewnętrzna, która wyposażona jest w wymiennik ciepła (parownik), wentylator i płytę sterującą opdowiedzialna jest za sterowanie całym urządzeniem. Wentylator w jednostce wewnętrznej posiada kilka prędkości. W zależności od zapotrzebowania wysyłana jest komenda do załączenia agregatu zewnętrznego.

Grzanie czyli inaczej tryb pompy ciepła obecnie w klimatyzatorach jest już wyposażeniem standardowym (z wyjątkiem urządzeń przeznaczonych do serwerowni gdzie nie ma takiej potrzeby). Zaletą  grzania klimatyzatorem jest oczywiście dużo wyższa sprawność grzewcza w stosunku do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Wyrażana jest ona we współczynniku COP, który jest stosunkiem dostarczonej przez urządzenie mocy cieplnej do zużytej energii elektrycznej. Im wyższe COP tym lepsza sprawność pompy ciepła. Warto brać to pod uwagę przy zakupie urządzenia.

Jednostki wewnętrzne w klimatyzatorach posiadają różne konstrukcje celem łatwiejszego dopasowania do wnętrza pomieszczenia. Rodzaje jednostek wewnętrznych:

- ścienne- montaż na ścianie

Fotolia 58022886 XSS

- kasetonowe- montaż w suficie podwieszanym (G-K, OWA), widoczny tylko panel dekoracyjny

Fotolia 43460576 XSS

- przysufitowe- montaż pod sufitem

Fotolia 47530395 XSS

- przypodłogowe- montaż na ścianie przy podłodze (wygląd grzejnika)

Fotolia 58022962 XSS

- kanałowe- montaż z reguły w suficie podwieszanym, powietrze doprowadzane do pomieszczenia za pomocą kanałów wentylacyjnych- widoczne tylko anemostaty w suficie

 Fotolia 5879753 XS

Jednostki zewnętrzne są uniwersalne i dobiera się je według mocy urządzeń wewnętrznych. Głównymi elementami są sprężarka, skraplacz z wentylatorem oraz element rozprężny. Obecnie przepisy UE przewidują, że wszystkie klimatyzatory muszą być wyposażone w technologię inverterową, która polega na płynnej regulacji mocy sprężarki i dostosowaniu jej do aktualnego zapotrzebowania na schłodzenie bądź ogrzanie pomieszczenia. Przynosi to szereg korzyści między innymi znaczną oszczędność energii elektrycznej, dłuższą żywotność sprężarki czy cichszą pracę całego agregatu. W celu zapoznania się z naszą ofertą urządzeń prosimy kliknąć w cennik urządzeń.

Fotolia 67696778 XS