Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o naszej Polityce dotyczącej Ciasteczek.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

 

 

Masz pytania lub problem z urządzeniem chłodniczym?

Dzwoń pod numer

794 666 164

lub napisz

Formularz kontaktowy

Dane firmy


GROS

ul. Zawilcowa 26
62-002 Suchy Las koło Poznania
Polska

tel. kom.: +48 794 666 164

tel.: +48 (61) 81-25-083

NIP: 777-21-94-522

e- mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Rekuperacja- co to właściwie jest ?

Wstęp:

Rekuperacja w domkach jednorodzinnych z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Niewątpliwie wpływ na to mają spadające ceny urzadzeń (rekuperatorów) oraz coraz większa świadomość inwestorów, że zakup zwraca się w dość szybkim tempie w postaci oszczędności na zużyciu energii na ogrzanie budynku. W ciągu ostatnich 10-15 lat w zdecydowanej większości budynków nastąpiła wymiana okien na nowe, szczelne potocznie zwane "plastikowymi". Podobnie sprawa ma się z docieplaniem budynków czy to styropianem czy od jakiegos czasu również wełną mineralną. To sprawia, że nowe obiekty jak i obiekty po termomodernizacji nie są już w naturalny sposób wentylowane przez nieszczelności w oknach, drzwiach a nawet nieszczelności murów. Oszczędności na ogrzewaniu są naprawde spore, jednak brak wentylacji wiąże się z problemem wilgoci, zaduchu a niekiedy nawet pleśni. Nie trzeba chyba już wspominać o szkodliwym działaniu takiego stanu na organizm. Użytkownikowi pozostaje uchylić okno lub zastosować nawiewniki okienne. W tym momencie cała termomodernizacja przestaje mieć sens, bo wracamy do punktu wyjścia. Tutaj z pomocą przychodzi wlaśnie rekuperator, którego zadaniem jest zminimalizować straty ciepła związane z wentylacją budynku w sposób mechaniczny (wymuszony obieg powietrza).

Konkrety:

Rekuperator to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Jego działanie zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Odzyskuje on ciepło ze zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczeń celem wstępnego podgrzania świeżego powietrza wtłaczanego z zewnątrz. Powietrze krąży w budynku w sposób wymuszony przez wentylatory. Podstawowe elementy urządzenia:

- wentylator nawiewny- wprowadza świeże powietrze do budynku

- wentylator wywiewny- odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku

- wymiennik ciepła- odpowiedzialny za odzysk ciepła. Odbywa się w nim wymiana ciepła pomiędzy przepływającymi przez wymiennik strumieniami powietrza nawiewanego i wywiewanego. Warto zaznaczyć, iż strumienie są odseparowane od siebie tak więc nie występuje przenikanie zapachów ani drobnoustrojów z powietrza wywiewanego do nawiewu.

- filtry powietrza- zabezpieczają wymiennik ciepła i wentylatory przed kurzem i pyłem

- sterownik- umożliwia zmianę parametrów w urządzeniu (temperatura, prędkość wentylatorów etc.)

reku na strone

Korzyści:

- oszczędności na ogrzewaniu nawet do 50%

- mniejsza zawartość CO= lepsze samopoczucie

- filtracja powietrza = mniejsza ilość pyłków, alergenów, kurzu i owadów

- zapobieganie rozwojowi pleśni na ścianach oraz ogólnego zawilgocenia budynku

- brak zaparowanych okien oraz luster

- oszczędności na budowie kominów wentylacyjnych (potrzebne jedynie kominy spalinowe do pieca i kominka)

- brak przeciągów

- oszczędności na wydatkach inwestycyjnych (pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe)

- poprawa mikroklimatu w domu poprzez precyzyjniejsze sterowanie temperaturą i wilgotnością

- niskie koszty serwisu (ogranicza się on do sprawdzania czystości filtrów)

- znikoma awaryjność ze względu na prostotę budowy

Podsumowanie:

Korzyści z rekuperacji jest oczywiście więcej, lecz główne czynniki zostały wyszczególnione. Rekuperacja nie jest modnym gadżetem lub trendem w budownictiwe. Wraz ze wzrostem szczelności budynków staje się nieodzowną częścią jego wyposażenia. Obecnie przyjęto, że nie da się zbudować domu energooszczędnego bez wentylacji z odzyskiem ciepła. W domach pasywnych budowanych w zachodniej europie rekuperacja stała się obowiązkowa. Oczywiście sprawność instalacji i urządzenia zależy od jej poprawnego montażu. Żle osadzone okno lub drzwi będą sprawiały problem w ich użytkowaniu. To samo tyczy się rekuperacji - niepoprawnie zaprojektowana i zainstalowana owszem będzie działać ale z mniejszym wpsółczynnikiem odzysku ciepła. Jako firma z doświadczeniem w systemach wentylacji powietrza zapraszamy do zapoznania się z cennikiem urządzeń. Ze względu na różnorodność obiektów budowlanych cennik prac instalatorskich ustalany jest indywidualnie formularz kontaktowy.

Fotolia 28767158 XS  Fotolia 28767106 XS